3D mapy

3D mapy přinášejí ve srovnání s klasickými 2D mapami rozměr navíc, čímž usnadňují orientaci uživatele v mapovém podkladu. Hlavním znakem a přínosem 3D mapy je věrohodná interpretace povrchu a architektury v zachycené oblasti. Při opakovaném mapování stejné lokality s časovým odstupem zaznamenávají 3D mapy velmi přesně všechny změny, které se na daném území mezitím udály.
3D mapy je možné začlenit do geografického informačního systému (GIS) a využít pro plánování infrastruktury a rozvoje. Velkou oblibu si získávají zejména díky vysoké vypovídací hodnotě, která se blíží realitě daného místa. Proto je 3D mapu možné využít také k názorné prezentaci určité lokality a umožnit tak uživatelům, aby si vytvořili reálnou představu i o místě, které se nachází na opačné straně Země.
Příprava 3D mapy
Podkladem pro vytvoření 3D mapy je letecké snímkování, časová náročnost zpracování prostorové mapy je ale ve srovnání s běžným 2D mapováním vyšší. Přesnost a věrohodnost výsledné 3D mapy je závislá na rozlišení pořízených snímků. Čím vyšší toto rozlišení je, tím časově a ekonomicky náročnější je i zpracování 3D mapy. Zároveň se však výrazně zvyšuje množství informací, které jsme z výsledné mapy schopni získat.
Menší plochy – řádově jednotky hektarů – je možné ve vysokém rozlišení zmapovat pomocí bezpilotních prostředků. Pro lokality o rozloze několika kilometrů čtverečních se snímkování provádí konvenčními letadly, vše během několika dní.