Digitální modely terénu (DMT)

Trojrozměrné digitální modely terénu (souhrnně označované zkratkou DMT) jsou výsledkem prostorového mapování lokality. Využití nacházejí především při vytváření 3D modelů měst a krajiny, při přípravě názorných vizualizací a v nejrůznějších aplikacích v GIS. Zaměření většinou probíhá na základě leteckých měřických snímků nebo pomocí laserového skenování. Je možné použít i metod klasické geodézie nebo GPS.
Digitální modely terénu se mohou lišit v množství zachycených detailů, kromě toho existují rozdíly také ve způsobu prezentace terénu. Je třeba rozlišovat mezi digitálním modelem reliéfu (DMR) a digitálním modelem povrchu (DMP).
Digitální modely reliéfu (DMR)
Digitální model reliéfu (Digital Terrain Model) se zaměřuje pouze na průběh topografických ploch. Generování probíhá z dat zaměřeného povrchu, ze kterých jsou odfiltrovány veškeré nadbytečné prvky nesouvisející s průběhem georeliéfu (například budovy, vegetace…). Digitální modely reliéfu mají význam především pro hydrologické, geologické a archeologické aplikace v GIS.
Digitální modely povrchu (DMP)
Digitální model povrchu (Digital Surface Model) představuje věrnou kopii území. Průběh georeliéfu je doplněn o všechny přírodní i umělé prvky, které jsou s terénem spojeny (stromy, vegetace, budovy a jiné stavební objekty…).
Digitální modely povrchu nachází využití zejména při 3D modelování měst a krajiny nebo při analýze viditelnosti v GIS. Z modelu lze generovat také různorodé vizualizace.
Struktura digitálního modelu terénu
Vlastní digitální model terénu bývá nejčastěji tvořen trojúhelníkovou sítí generovanou mezi přímo měřenými nebo fotogrammetricky určenými body. DMT lze prezentovat v podobě drátového modelu, jednobarevně vyplněných ploch nebo ploch vyplněných fotorealistickou texturou. Při užití poslední varianty vzniká téměř dokonalá digitální kopie reálného světa.
Digitální modely terénu je možné přes identické (vlícovací) body transformovat, podle potřeb zákazníka, do libovolného souřadného systému, a to včetně korekce jeho měřítka.

Možnosti zaměření terénu
Laserové skenování terénu lze provést pomocí pozemní skenovací aparatury, která je velmi rychlá a přesná. Zaměření se zpravidla provádí ve standardním rozlišení 5 × 5 mm. Pro rozlehlejší území je vhodnější letecká fotogrammetrie. Podrobnost výsledného 3D modelu je pak dána především výškou letu a rozlišením fotografií.