Speciální aplikace
Bezpilotní inspekce (RGB a termální)
- inspekce ve viditelném spektru – sledování stavu komínů, sloupů vysokého napětí, větrných elektráren, zvětrávání skal aj.
- termální snímkování – kontrola fotovoltaických elektráren, sledování úniků tepla z budov či horokovodů
Termální inspekce fotovoltaických panelů
Multispektrální snímkování
Našimi bezpilotními prostředky provádíme také sběr dat pro vyhodnocení kvality půdy a zemědělských plodin, stavu vegetace a jeho změn v čase. Využíváme k tomu čtyřkanálovou kameru se čtyřmi samostatnými senzory (každý má rozlišení 1,2 Mpx) pro snímání světla ve čtyřech pásmech vlnových délek:
- zelené světlo (510 – 550 nm)
- červené světlo (620 – 760 nm)
- red edge (690 – 730 nm)
- blízká infračevená oblast (NIR; 760 – 1 400 nm)
Na základě odrazivosti světla (změny jsou výrazné především v pásmu red edge) od listů rostlin lze určit množství chlorofylu, které obsahují, a na základě této hodnoty posoudit jak zdraví rostlin, tak sekundární ukazatele, jako je například kvalita nebo aktuální vlhkost půdy.
Příklady výstupů multispektrálního snímkování
Indexní mapy
Na obrázku A je indexní mapa NDVI z multispektrálních snímků s hodnotami rozdělenými v intervalech se stejným rozsahem. Obrázek B zachycuje indexní mapu téže oblasti, ve které jsou hodnoty rozděleny do pěti stejných oblastí. Hodnoty odpovídající vegetaci spadají do intervalu (0,2; 0,9). Zdravá a hustá vegetace má hodnoty v rozsahu (0,6; 0,9), řídká anebo zatěžovaná pak v intervalu (0,2; 0,5). Hodnoty menší než 0,2 představují kameny, písek anebo sníh, záporné hodnoty vodu.
Indexní mapy NDVI z multispektrálních snímků
Termální snímkování a mapování
S naší termální kamerou (teplotní rozlišení 0,1 °C) provádíme mapování zemědelských ploch, které zachyuje tepelné záření rostlin či živočichů.
Příklady výstupů termálního snímkování
Termální mapy
Termální mapy: A – hodnoty jsou rozděleny v intervalech se stejným rozsahem, B – hodnoty jsou rozděleny podle stejných oblastí, C – hodnoty jsou rozdělené pomocí optimální (Jenks) klasifikace.
Ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze