Výpočet kubatur
Hlavním cílem výpočtu kubatur je zjistit, kolik materiálu bylo v určité oblasti odtěženo či navezeno, a zda tento objem odpovídá očekávání nebo údajům uvedeným v projektu. Kubatura je tedy dána rozdílem objemů ze dvou etap měření nebo rozdílem mezi měřením a projektovanou hodnotou.
Díky speciálním metodám, jakými jsou laserové skenování a fotogrammetrie lze velmi přesně a bezkontaktně zaměřit i haldy z jemných a sypkých materiálů či nebezpečné nebo nepřístupné objekty. Nespornou výhodou je rychlost měření.
Hlavní oblasti využití výpočtu kubatur
- zemní práce
- skládkové hospodářství
- přesun hmot
- povrchová těžba
Pro výpočet kubatur lze využít několik metod. Nejjednodušší je práce s digitálními 3D modely terénu (DMR, DMP). K jejich vytvoření slouží data získaná při leteckém snímkování nebo pozemním 3D skenování. Díky komplexnímu zaměření s velkým množstvím bodů jsou výsledné 3D modely minimálně generalizované, a tak i vypočtený objem lépe odpovídá skutečnosti než při měření totální stanicí nebo GPS aparaturou.
Zákazník od nás získá číselné výstupy o objemových změnách v zadané lokalitě či objektu a grafické výstupy, jako jsou základní mapa lomu a rozdílová mapa. V případě výpočtu kubatur s využitím leteckého snímkování je součástí dodávky navíc podrobná ortofotomapa.
Výhody určení kubatur na základě leteckých měřických snímků
- rychlý sběr dat
- vhodné i pro velká území
- bezkontaktní metoda
Výhody určení kubatur s využitím pozemního 3D skenování
- rychlý sběr dat
- vysoká přesnost zaměření (až 0,1 m³)
- nezávislost na klimatických podmínkách
- bezkontaktní metoda